Endorphin Rift

Model Saucony Endorphin Rift patří k modelům, které lze přesně zaškatulkovat jen stěží. Zvládne toho totiž opravdu hodně. Tempo, objem, všelijaký terén či profil běhu. V podzimních plískanicích si přímo lebedí. A navíc pěkně vypadá. „Endorfin se uvolňuje z hypofýzy do mozku a dokáže vyvolávat silné až téměř euforické stavy a pocity. Tento hormon má na svědomí pocity dobré nálady, štěstí, snižuje riziko vzniku úzkostlivých stavů, deprese, zbavuje stresu a tlumí bolest.“ Jestli byl tvůrce této definice běžec, pak musel běhat v botách z řady Endorphin, možná přímo v modelu Rift…

celá recenze zde

Triumph 21

Již na první pohled vypadá Triumph 21 nádherně, design se opravdu povedl a přímo z něj čiší energie vyvolávající opravdovou chuť vyběhnout. Očekávané pohodlí pak první kilometry testování do puntíku potvrzují. Přestože jednotlivé značky chrlí na běžce v poslední době spousty modelů s výrazným tlumením patří TRIUMPH 21 k tomu nejlepšímu, co za poslední rok prošlo testováním v kategorii objemových silničních bot. Neskutečně pohodlné při dlouhých bězích, bezchybný odraz na suchém i mokrém asfaltu, pocitově výrazná návratnost energie, optimální prodyšnost svršku. Prostě parádní tréninková bota, která nejen podzimní polykání kilometrů vytrvalcům krásně zpříjemní…

celá recenze zde

Ride 15 TR

Model SAUCONY RIDE 15 TR povedeně vyplňuje mezeru, kterou najdete v nejednom běžeckém botníku. Terén nebo asfalt? Silničky nebo krosovky? Čeká na vás část trasy v terénu, část po asfaltu, nebo běh v neznámém prostředí? Silniční modely budou ztrácet mimo zpevněné cesty, navíc hrozí poškození svršku, nebo klouzání v měkčím terénu. Běh v krosových botách po asfaltu je peklo, kterým si prošel nejeden z běžců. Řešení? Univerzální, všestranný model, který pohodlně ztlumí dopady na tvrdý asfalt a zároveň se dokáže dravě zakousnout do terénu. Model, který nešetří pohodlným, výrazným polstrováním svršku…

celá recenze zde

Kinvara 14

Lehká a prodyšná. Tato slova se budou prolínat celou recenzí. Kinvary v dřívějších variantách byly díky nižšímu tlumení určeny spíše pro kratší běhy.
Po jeho zvýšení o 3 mm bych se nebál vzít boty ani na delší trénink či závod, klidně třeba i na maraton.
Pro hobby běžce je lze určitě doporučit jako jediné silniční boty, zkušenější běžci je určitě využijí jako tempovky…

celá recenze zde

Endorphin Edge

Závodní botu s kvalitním zpracováním a vysokou mírou tlumení využiješ zejména na delší trailové závodní distance. Vysoká míra tlumení spolu s povedeným svrškem ti zajistí dokonalé pohodlí. Síťovina svršku je lehká, zároveň dobře odvádí vlhkost a rychle schne, takže noha zůstává i za deště v suchu a v horku se nepřehřívá. Je to bota určená pro závodní den a rychlost je z ní cítit na první nazutí. To vše díky karbonovému plátu ve spojení s „vyladěnou“ geometrií SPEEDROLL. Tato kombinace zajištuje maximální využití energie, takže tvoje nohy zůstanou čerstvé i po více kilometrech. Nevadí jim ani došlap přes patu – i při něm si stále drží svoji rychlost.
Největší předností, hned po rychlosti, je skvělá přilnavost, kterou zajištuje systém PWRTRAC se 4mm špunty.

Bota díky němu drží na jakémkoliv terénu. Můžeš se spolehnout, že se nikde nesklouzne. Je „doma“ především na zpevněných cestách a lesních pěšinkách, záběr je ale skvělý i na kamenité podložce a „přežít“ se dá i občasné přebíhání po asfaltových cestách. V technicky velmi složitém terénu ale nemusí splňovat tvé představy o stabilitě. Celkově se jedná o rychlou závodku, kterou využiješ na měkký i tvrdý trail bez výraznějších nerovností. Ani každodenní používání ale nevadí, boty jsou velmi pohodlné a běhat v nich je radost. Kvalitní zpracování zaručuje mnoho naběhaných kilometrů.

zdroj: RUN magazín/5/2023

Ride 16

Pohodlí nade vše.
Tyto boty mají v portfoliu pensylvánské značky Saucony trochu nejasné postavení. Američané vyrábějí tlumenější boty, také rychlejší boty, ale i stabilnější boty. Čím jsou tedy Ride 16 zajímavé? Rozhodně svou univerzálností. Lze v nich absolvovat většinu tréninku na pevném povrchu nebo ve velmi lehkém terénu. Jsou příjemné na delší běhy, ale dají se v nich běžet i svižnější tréninky a mírně pokročilí běžci si v nich užijí i závody. Jsou velmi dobrou volbou pro ty běžce, kteří chtějí mít v botníku jen jedny tréninkové boty. Běžecký krok je v modelu tradiční, dalo by se říct konzervativní, což není míněno negativně. Došlap je pohodlný, ale ne tak měkký, jak velí trend posledních let.

Pod patou je 35 mm tlumení, drop je 8 mm. Stabilita botám nechybí, k vyjádření pocitu by se snad nejlépe hodilo slovo konzistence. Vyzdvihnout je třeba velmi příjemné, měkké a stabilní řešení přední části. Na střed tréninkového spektra radí boty i nevýrazný rocker. Krok je velmi lehký a pocitově bota vůbec netíží nohy. Za pochvalu stojí flexibilita i rychlá reakce. Svršek je krásně prodyšný, lehký, daní za to je nižší ochrana proti vlhkosti. Ve špičce je dostatek prostoru pro prsty, střed boty je možná lehce užší, což je ale od Saucony chytré, protože tento model nabízí také ve variantě Wide pro běžce se širším chodidlem.

zdroj: RUN magazín/5/2023

Sinister

Super dravá, dynamická a neuvěřitelně lehká závodní bota vhodná na distance od tří kilometru po maraton. Má skvělé vlastnosti, ke kterým patří kromě nízké hmotnosti i poměrně vysoký komfort a mimořádná energetická návratnost a dynamika. Zároveň bota slušně vede chodidlo od dopadu k odrazu a neustřeluje. Pro začátečníka to samozřejmě není, ale kromě elitních běžců je určitě vhodná i pro hobíky, kteří mají již něco natrénováno a prahnou po osobácích. Svršek se dokonale přizpůsobuje chodidlu a budeš si připadat, jako bys měl na nohou silnější ponožky. Je také krásně prodyšný, a navíc vyrobený z udržitelných zdrojů. Mají relativně nízký drop – 6 mm – který umožní dobrý kontakt s povrchem.

Zároveň mají i kvalitní tlumení podporující zejména dynamický dlouhý krok, který je navíc povznesen vynikající pružností boty. Budeš si zkrátka připadat jako na pružince. Budeš tak schopen běžet menším úsilím relativně velkou rychlostí, což zvelebí i požitek z běhu. Vlastnosti modelu bezpochyby nejvíc vyniknou na asfaltu, k zahození nejsou ani v lehkém suchém terénu, do něj je jich ale škoda. Negativní stránky jsme prakticky nebyli schopni detekovat. Samozřejmě kromě nižší odolnosti, která je daná minimalističností. Zmínit je určitě třeba i cenu, která je v rámci kategorie špičkových závodek poměrně příznivá.

zdroj: RUN magazín/5/2023

Peregrine 12 GTX

Model pojmenovaný po nejrychlejším létajícím ptáku na světě je dlouhodobě mezi běžci oblíbený jako spolehlivá, a především rychlá bota do lehčího terénu na kratší až střední vzdálenosti.
Sokola stěhovavého, který zvládne v letu střemhlav vyvinout rychlost přes 300 kilometrů v hodině sice nepřekonáte, ale roztočit nohy v terénu v nich přesto můžete parádně…

celá recenze zde